Sosyal Medya Takip Araçları – Firma/Konu/Kişi Hakkında Bildirim Araçları

Birisi ilgi alanınızdan çevrimiçi olarak her bahsettiğinde bildirim almak, haberdar olmak istersiniz: Bu kendi adınız olabilir; şirketinizin adı (böylece insanların bunun hakkında ne düşündüğüne göz atabilirsiniz); rakipleriniz (böylece iş stratejileri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz); kariyeriniz veya sektörünüzle ilgili konular … Liste uzundur. Sosyal Medya Takip araçları sizin sosyal medyalarda vakit kaybınızı engelleyerek, direk müşterilerle ilgilenmenizi hedefler.

Bu konuları her gün takıntılı şekilde incelemenin yanı sıra takip etmenize yardımcı olacak en belirgin seçenek Google Alerts kullanmaktır.

Sorun? Google Alerts için birçok olumsuzluk var.

Birincisi, kötü şöhretli bir şekilde güvenilmez: İzlediği küçük kaynak sayısı göz önüne alındığında, çok iyi iş çıkarmaz, sıklıkla ilgili sözleri gözden kaçırır.

Yıllarca insanlar bundan şikayet etti durdu.

İkincisi, bugünlerde en büyük haber bloglarda ve web sitelerinde değil sosyal medyada. Google Alerts, sosyal medyayı izlemez. Ürününüzü eleştiren bir tweet veya onu etkileyen öfkeli bir Instagram gönderisi göndermez. Sadece bu platformlara erişemiyor.

Üçüncüsü, iş amaçlı Google Alerts’ü düşünüyorsanız, markanız hakkında kimin konuştuğunu, hangi duyguları ifade ettiklerini, hangi görüşleri paylaştıklarını görmenizi sağlayacak daha güçlü ekipmanlara ihtiyacınız vardır. Bu duyguların ve fikirlerin erişiminizi, marka bilinirliğini, ses paylaşımını ve diğer önemli pazarlama KPI’larını nasıl oluşturduğu.

Temel olarak, hedef kitlenizi analiz etmenize, marka itibarınızı anlamanıza, pazarlama araştırması yapmanıza olanak tanıyacak bir şey …

Google Alerts’ün neden yeterli olmadığını anladığımıza göre, pazarda hangi alternatiflerin olduğunu görelim.

Bu makalede, size uygun araç bulabileceğiniz umuduyla, farklı pazarlama bütçelerine ve ihtiyaçlarına uyan Google Alerts alternatiflerini toplamaya çalıştık. Google Alert alternatiflerinin üç yönünü vurgulamaya çalıştık; Ana özellikler, aleti öne çıkaran nedir ve fiyatlandırması nasıldır.

1. Agorapulse: Hepsi Birarada Sosyal Medya Takip Aracı

Sosyal medyanın önemi hakkında konuştuğumuzdan, neden sosyal medyayı yönetmenize ve anahtar kelimelerinizden bahsetmenize yardımcı olan Google Alerts alternatiflerinden birine yatırım yapmayı düşünmüyorsunuz? Agorapulse bu rol için iyi bir adaydır.

İzlemeye benzer özelliklerle başlayalım. Agorapulse, anahtar kelimelerinizden Facebook, Twitter, Instagram ve YouTube’dan bahsedebilir, ancak bazı uyarılarla.

Facebook ve Instagram’dan, yalnızca sayfalarınızın herkese açık @ açıklamalarını toplayabilir, yani, sayfanızı etiketleyen sözlerden bahsedebilir. Birisi @ kullanmazsa veya URL’nizi paylaşmazsa, Agorapulse bu yayınları bulamaz.

YouTube ve Twitter izleme için, sözlerinizde, konumlarınızda ve söz konusu dilde görmek istemediğiniz kelimeler gibi bazı sınırlamalar belirleyebilirsiniz.

Bahsedilenler ile doğrudan araçta etkileşim kurabilir, bunları beğenebilir, yeniden paylaşabilir ve yanıtlayabilir, ayrıca etiketleyebilir, yer imi ekleyebilir veya takım arkadaşınıza atayabilirsiniz.

Öncelikle sosyal medya yönetim aracı olduğundan Agorapulse, Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter ve YouTube’da yayınları planlamanıza, içerik programı oluşturmanıza ve doğrudan mesajlarınızı tek yerden yönetmenize olanak tanır.

Ayrıca kullanıcılara, sözlerinizin analizlerini ve sosyal medya profillerinizin erişimi, katılımı, ekibinizin yanıt oranı ve daha fazlası gibi diğer metrikleri içeren birden fazla rapor sunar.

sosyal medya takip

Agorapulse’u Öne Çıkaran Nedir?

Kullanılabilir öneriler sunar. Sosyal medya performansınızın analizine dayanarak, araç size yayınlamak için en iyi zamanlar, etkileşimi artırmak için kullanılacak en iyi hashtag’ler, erişimi artırmak için yayınlanacak en iyi içerik vb.

Instagram Hikayeleri raporu sunar. Instagram Hikayeleri her zaman sosyal medya pazarlamacıları için acıdır, çünkü kaybolmadan önce hikayenizin durumu hakkında yeterli bilgi sahibi olmanız gerekir, her türlü raporda veri almanın çok az yolu vardır. Agorapulse, hikayelerinizin performansını analiz etmek ve raporlamak için çok daha uygun çözümdür.

Uygulaması üzerinden takip imkanı sunar. Sosyal medya programınıza her zaman erişebildiğinizden emin olmak için Agorapulse, Web tabanlı çözüme ek olarak uygulama sunmaktadır.

Nasıl Kurulur?

Ücretsiz denemenize e-posta veya Facebook hesabınızla kaydolarak başlayabilirsiniz. Araç, yönetmek istediğiniz sosyal medya hesaplarını bağlamanızı ister. Daha sonra, Twitter ve YouTube için ek aramalar ayarlamak için dinleme sekmesine gidebilirsiniz (araç @ etiketlerinizi Facebook ve Instagram’dan otomatik olarak çekecektir).

Fiyatlandırma

İki haftalık ücretsiz deneme sunar, bundan sonra aracı aylık 99$’lık başlangıç ​​fiyatından satın alabilirsiniz.

2. Awario: Bütçe Dostu Sosyal Takip Aracı

awario

Google Alerts alternatifleri listesindeki ikinci araç mükemmel sonuçlar verecek ancak sosyal medya bütçenizi tüketmeyecek.

Awario sosyal dinleme yazılımıdır. Bireysel sözlerle çalışmanıza izin verir; aynı zamanda, iş anlayışları için büyük miktarda sosyal dinleme verilerini işler.

Google Alerts’ün ülke ve dil filtrelerine ek olarak, Awario hangi URL’leri izlemek istediğinizi, negatif anahtar kelimeleri (negatif anahtar kelimeler içeren sözler raporlara dahil edilmez), tarih aralıklarını ve kaynakları seçmenize olanak tanır.

 • Twitter
 • Facebook
 • Instagram
 • YouTube
 • Reddit
 • Haber siteleri ve bloglar
 • Web’in geri kalanı

Awario’nun gerçek zamanlı izleme özelliği, feed’deki anahtar kelimelerinizin gerçek zamanlı olarak bahsedilmesiyle sonuçlanır. Ancak, geçmiş verileri de toplar: Anahtar kelimelerinizden kimin bahsettiğini aylar veya bazı durumlarda yıllar önce incelemek isterseniz yapabilirsiniz.

Tek tek sözleri inceleyebilir ve bunlarla doğrudan Mentions Feed’indeki araçtan etkileşime girebilirsiniz. Bahsedilenleri çeşitli şekillerde sıralayabilir ve düzenleyebilirsiniz: örneğin, önce olumsuz sözlerle başa çıkmak için – topluluk yönetimi ve sosyal müşteri destek ekipleri için harika bir özellik.

Bunlardan bahsetmişken, Ekip Üyeleri özelliği birden fazla kişinin aynı anda Awario’yu kullanmasına ve yöneticinin onlara farklı erişim düzeyleri vermesine izin verir.

Awario aynı zamanda pazarlama araştırması yapma amaçlı araçtır, çünkü büyük miktarda sosyal verileri analiz edebilmekte ve bu verilerden değerli bilgiler elde edebilmektedir. Araç, anahtar kelimelerinizi …

 • Erişim
 • Konum
 • Dil
 • Duygu (pozitif, negatif, nötr)
 • Onlarla ilişkili kelimelere göre analiz eder.

Tüm bu analizler, markanız veya izlemeyi seçtiğiniz başka bir anahtar kelime hakkında değerli bilgiler sağlayan sosyal dinleme raporlarında toplanır: Anahtar kelimelerinizin genel popülaritesini istatistik raporlarında görebilirsiniz; insanların farklı konular hakkında nasıl hissettiklerini öğrenmek için Uyarı Karşılaştırma raporundaki birkaç uyarıyı karşılaştırın; hatta bu konular hakkında en etkili kişileri Etkileyenler raporunda görebilirsiniz.

Yenilikleri görmek için Awario’ya giriş yapmak zorunda değilsiniz: Araç, belirlediğiniz frekansla pop-up, e-posta ve seçtiğiniz Slack kanalı yoluyla bildirim gönderebilir.

Awario hakkında en göze çarpan şey, marka itibarını yönetmekten rakiplerinizden bilgi toplamaya, bağlantı oluşturmaya kadar kullanabileceğiniz birçok yöntemdir. Google Alerts alternatiflerinin İsviçre çakısı gibidir.

Awario’yu Öne Çıkaran Nedir?

Boolean arama modu, pazarlama araştırması veya anahtar kelimenizin farklı bağlamlarda yaygın olarak kullanılan kelime olduğu durumlar için mükemmel olan, yüksek oranda hedeflenmiş anahtar kelime sorguları oluşturmanıza olanak tanır. İstediğiniz zaman sorgu tasarlamanın iki yolu arasında geçiş yapabilirsiniz.

Awario Leads, sosyal medya adaylarını arayan ücretsiz eklentidir. Ürününüzün veya hizmetinizin kısa açıklamasını ve rakiplerinizin adlarını eklersiniz ve öneriler isteyen ve alternatifler arayan kişilerden gönderiler bulur.

API entegrasyonu, Awario’dan kendi CRM uygulamanıza veya aracınıza veri çekmenizi sağlar.

Nasıl Kurulur?

Kredi kartı bilgisi gerekmeden ücretsiz deneme sürümünü başlatabilirsiniz. Buradan, bazı anahtar kelimeler göndererek ve gerekiyorsa filtreler seçerek ilk uyarınızı oluşturabilirsiniz. Awario’nun kullanıcı arayüzü sezgiseldir, bu nedenle aracı kullanmak için neredeyse bir öğrenme eğrisi yoktur.

Fiyatlandırma

Ücretsiz denemeniz bittiğinde, planlar ayda 29 dolardan başlar. Bazı özellikler aylık 89$ ve 299$ maliyeti olan Pro ve Enterprise planlarında mevcuttur.

3. Brandwatch: Bir Analytics Güç Merkezi Çözümü

brandwatch

Brandwatch, çok sayıda platformu kapsayan ve en karmaşık ve karmaşık analitiği sunan en etkileyici Google Alerts alternatiflerindendir. Tesadüfen değil, aynı zamanda en pahalı.

Çalışılacak çok fazla veri olduğundan, aracın kullanıcı arayüzü ilk bakışta karmaşık görünebilir. Google Alerts kullanıcılarına en aşina olan kısım, anahtar kelimelerinizden bağımsız olarak bahsedebileceğiniz Kontrol Paneli olacaktır. Brandwatch Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, Pinterest, Sina Weibo, VK, QQ, haber siteleri, bloglar, Web ve daha fazlasını izler. Tam donanımlı sosyal medya takip aracı ile diğer platformlara geçmenize gerek kalmaz.

Büyük çizim analitik gösterge tabloları sunar. Bunlar;

 1. Tüketici Araştırmaları, anahtar kelimelerinizle ilgili erişim, duyarlılık, söz sayısındaki değişiklikler vb.
 2. Brandwatch Kitleleri, kitlenize derinlemesine dalar. Anahtar kelimelerinizden kimin bahsettiğini, ilgi alanlarının neler olduğunu, kimlerin takip ettiğini gösterir. İlgili anahtar kelimelere ve demografik verilere dayanarak analiz etmek için 400 milyondan fazla kişiden oluşan veritabanına da erişebilirsiniz. Bu araç aynı zamanda kitle karşılaştırmasına da olanak tanır, böylece farklı hedef kitlelerinizin birbirine bitişik olduğunu görebilirsiniz.
 3. Brandwatch Vizia, Brandwatch’ın sağladığı tüm bilgileri raporlama ve görselleştirme aracıdır. Verilerinizi iş arkadaşlarınıza ve ortaklarınıza nasıl sunacağınızı seçerek raporlarınızı çeşitli şekillerde özelleştirebilir ve farklı veri kümelerini tek raporda birleştirebilirsiniz.

Brandwatch’ı Öne Çıkaran Nedir?

AI. Brandwatch, verilerdeki ani değişikliklere karşı sizi uyarmak için makine öğrenimi teknolojilerini kullanır; örneğin, aniden bahsedilmesi durumunda. Aracı, verileri istediğiniz gibi otomatik olarak kategorilere ayıracak şekilde eğitebilirsiniz.

Diğer araçlarla entegrasyon. Veri odaklı olduğundan, Brandwatch’ın Google Analytics, Hootsuite, Salesforce ve alternatifleri gibi diğer analiz araçlarıyla arkadaş olması doğaldır.

Nasıl Kurulur?

Aracı kullanabilmek için önce demo talep etmeniz gerekir. Araca girdikten sonra, gösterge tablosunu görürsünüz ve ilk sorgunuzu oluşturmak için Veri – Sorgular’ı tıklamanız gerekir. Varsayılan olarak, Brandwatch sorgu oluşturmak için Boole işleçlerini kullanır.

Fiyatlandırma

Fiyatı ayda 1.000$’dan başlıyor; ücretsiz deneme yok, ancak demo isteyebilirsiniz.

4. Social Searcher: Gelişmiş Google Alerts Alternatifi Sosyal Medya Takip Aracı

social searcher

Her pazarlamacı Brandwatch kullanma imkanına sahip olamaz. Onlar için, rakipleri izlemenin en iyi yolu, Google Alerts’e ücretsiz alternatiflerden biri olabilir. Ve en iyilerinden biri Social Searcher sosyal medya takip aracıdır.

Araç, Facebook, Twitter, Instagram, Reddit, Dailymotion, Tumblr, Vimeo, VK, Flickr ve web sitelerinde anahtar kelimelerinizden bahsediyor. Aramanızı ayarlarken, bazı kaynakları hariç tutabilir ve negatif anahtar kelimeler belirleyebilirsiniz.

Gösterge tablonuzda anahtar kelimelerinizden bahsettikten sonra, bunları tarihe veya popülerliğe göre sıralayabilir ve içerik türüne (bağlantı, video, fotoğraf vb.) veya kaynaklara göre filtreleyebilirsiniz.

Social Searcher, duyarlılık, en popüler kullanıcılar, paylaşılan en popüler bağlantılar, içerik türleri ve ilişkili anahtar kelimeler de dahil olmak üzere bazı analizler sunar.

Araç size yeni bildirimlerle günlük e-postalar gönderecektir.

Social Searcher Öne Çıkaran Nedir?

Dailymotion gibi bazı belirsiz kaynakları izler.

İçerik türü metriği, diğer araçlarda görmediğim farklı içerik türlerine dayalı analizler gösterir.

Nasıl Kurulur?

İşlem son derece basittir: Başlangıç ​​sayfasında, anahtar kelimelerinizi girebilirsiniz (bir e-posta ile kaydolmanıza bile gerek yoktur). Daha sonra, arama ayarlarında negatif anahtar kelimeler ekleyebilir ve izlemek istediğiniz kaynakları belirleyebilirsiniz. Verilen, e-posta uyarılarını açmak için e-posta ile kaydolmanız gerekir.

Fiyatlandırma

Ücretsizdir, ancak ödeme yapmadan günde sadece 100 arama alırsınız. Ücretli planlar size daha fazla arama ve daha fazla uyarı sunmanın yanı sıra kaydedilmiş yayınlara ve API’ya erişim sunar. Fiyatlar ayda 3,49€ ‘dan başlıyor.

 

Bu dört araç, Google Alerts’ten çıktığınızda keşfedebileceğiniz yepyeni bir sosyal medya takip dünyasının iyi bir temsilidir. Google Alerts için bu alternatiflerden birini seçerek anahtar kelimelerinizi takip edin, verileri analiz edin ve son olarak sosyal ağlara dikkat etmeye başlayın.

Sosyal Meyda Takip amacı taşımayan, web sitelerini analiz ederek size konularınız hakkında bildirim sunan Google Alerts hakkında bilgi sahibi olmak için, ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorumlar