Site Açılma Hızı Neden Önemlidir?

Pazarlama kümesi, altyapıyı içerikten önce belirler. Site açılma hızı altyapının düzgün çalıştığının kanıtıdır.

Organik arama gibi kazanılmış medya kanalındaki başarı içeriğe dayanır. Özellikle, sıralama yeteneğine sahip yararlı içerik üretme organik trafiğinizi arttırır. Google, son algoritmik güncellemelerini büyük ölçüde harika içerik ve doğal bağlantılar tanıtmaya ve zayıf içeriği kötü bağlantılarla cezalandırmaya odakladı.

Ancak SEO uzmanları içerik önerilerini, anahtar kelime araştırmalarını ve bağlantı edinme stratejilerini (sıralama elde etmede daha acil faktörler) önceliklendirdikçe, müşterileri mevcut organik kitlelerine kesinlikle daha fazla para kazandıran teknik değişiklikler (site açılma hızı dahil) devalüasyon riskiyle karşı karşıyadır.

Hiçbir içerik veya kanal girişimi altyapı (yani hızlı web siteleri) ve analitik olmadan çalışmaz. Site açılma hızı “dijital pazarlama başarısı“nın temelini oluşturur.

site açılma hızı

İçerik pazarlaması, bir müşterinin SEO’nun görünebilirliği için neler yapabileceği konusundaki merakını tatmin edebilecek olan arama motorlarında sitelerin sıralanmasında inkar edilemez derecede etkilidir. Ve yavaş sitelerin sürekli olarak sıralanmasını bile sağlayabilirsiniz, ancak altyapıdan kaynaklı düşük dönüşüm oranları sizi rahatsız edecektir.

Site hızı çalışması

İyi içerikle oluşturulan potansiyel müşterileri yavaş deneyime sahip web sitelerine göndermek, müşterinin sizi olan güvenini aşındırır.

MOZ’un en son site hız araştırmasında, son derece yavaş sayfalardan (9 saniyeden yukarı) son derece hızlıya (bir saniyenin altında) kadar değişen çeşitli sektörleri ve 26.000 farklı açılış sayfasını kapsayan 10 web sitesine baktı.

Sonuçlar, sayfa yükleme hızınızı azaltabileceğiniz her saniyenin, dikey veya satış yaklaşımlarındaki farklılıklara meydan okuyan yoğun dönüşüm oranı avantajlarına sahip olduğunu gösterdi.

sayfa açılma hızı dönüş oranı

Bir saniyenin altında yüklenen sayfalar, beş saniyeden daha yavaş yüklenen sayfalardan yaklaşık 2,5 kat daha yüksek bir oranda dönüştürülür.

Ancak kazançlar, hızlı ve yavaş sayfalarla sınırlı değildi. “Hızlı” sayfalar (iki saniyelik yükleme süreleri) ile “gerçekten hızlı” sayfalar (bir saniyenin altında) arasındaki dönüşüm oranlarındaki fark da iki kattan fazlaydı. Bu araştırmamızı bir sonraki noktaya getiriyor.

Kullanıcılar daha da hızlı siteler talep edecek

Bu araştırmayı ilk olarak 2014 yılında gerçekleştirmiştik ve bugüne göre “gerçekten hızlı” siteler ile “hızlı” siteler arasındaki fark şu anki kadar keskin değildi. Beş yıl içinde tekrar çalıştırdığımızda, farkın daha da dramatik olmasını bekliyoruz.

Neden 5G bu kadar benimseniyor?

Ericsson’un geçen yılın Kasım ayında yayınlanan mobilite raporu, 5G kapsamının 2025’te dünya nüfusunun %65’ini kapsayacağını öngörüyordu.

Parks Associates tarafından geçen Nisan ayında yapılan bir başka çalışma, gigabit internet kullanımının ABD’de yavaşlamasına rağmen, dünya çapında geniş bant kullanımının 2023 yılına kadar dünya çapında bir milyar haneye ulaşması bekleniyor.

Her iki eğilimi de hesaba kattığınızda, mobil veya masaüstü kullanıcı deneyimini kısıtlayan tek şey zayıf web altyapısı olacaktır.

Bu konuda sunabileceğimiz hizmetler;

Yorumlar