Pazarlama Stratejisi: Kriz Anlarına Adapte Olmak İçin 3 Yöntem

Markalar ve onları çağıran pazarlama ekipleri bu olağanüstü zamanlarda nasıl adapte olacaklarını ve hangi pazarlama stratejisi ile tepki verebileceklerini merak ediyorlar. Tıpkı hepimizin, bireylerin yaptığı gibi.

Mevcut pandemi tarafından yaratılan durumun akışkanlığı, kısa ve uzun vadeli iş gerçekleriyle markaların en acil ve sıklıkla hızla gelişen ihtiyaçlarını en iyi nasıl dengeleyeceğini bilmeyi zorlaştırıyor.

Açık olan bir şey var: Kuruluşların çevik, ilgili ve adapte olmaya hazır olmaları her zamankinden daha önemli – gerekirse tekrar tekrar.

Oyunda kalmak için herkese uyan tek bir çözüm olmasa da, bu deneme süresi boyunca pazarlamacılara rehberlik etmek için ortaya çıkan birkaç iyi uygulama var.

Ardından, hassasiyetle mücadeleye çıkmanın üç etkili yolu ve pazarlamacılar olarak temsil ettiğiniz markalara gerçek bağlılık ile birlikte ne yapılmaması gerektiği üzerine düşüncemiz var.

pazarlama stratejisi

‘Bekleyin ve görün’: ​​En iyi yaklaşım bu değil

Şu anda, kampanyalara fren yapmak doğal tepki gibi hissedilebilir, ancak bu kararın uzun vadeli etkilerini dikkate almak önemlidir.

Şirketler bu etkileri hemen hissetmeyebilir, ancak hepimiz biliyoruz ki bugün yaptığımız pazarlamanın gelecekte iş beklentilerini değiştirmektedir. Kriz anındaki konuşmadan tamamen çıkmak, özellikle de önemli rakipler anlamlı ve alakalı yollarla devam ederse, markanıza somut zarar verebilir.

Durumun belirsizliği ve yerçekimi göz önüne alındığında, basitçe yeniden başlamak veya kaldığınız yerden devam etmek için beklemek de uygun strateji gibi görünmüyor. Kitleniz en fazla değere ihtiyaç duyduğunda markanız yoksa gelir, pazar payı ve marka algısı ciddi isabetler alabilir.

Bunun yerine, pazarlama kaynaklarınızla ilgili, uygun ve çevik olmanın yollarını bulmaya odaklayın.

İşte bunu nasıl başaracağınıza dair birkaç düşünce.

1. Kanıtlanmış Kanallarla Bağlı Kalın

Çoğu durumda, siparişlerini yetiştirmek için çok çalıştığınız müşteriler, sizden iyi şeyler duymak ve bağlamsal olarak uygun değer önerileriyle bağlantı kurmak ister.

Artık kurumsal davranışınızı marka değerlerinizle uyumlu hale getirmek için mükemmel bir fırsatınız var. Müşterileriniz ve kitlelerinizle bunun içinde olduğunuzu ve şefkatle yanlarında yürümeye devam ettiğinizi vurgulamanın yollarını bulun.

Kendi çalışanlarınızla nasıl ilgilendiğinize dair hikayeler anlatabilir, onları sosyal mesafeleri uygulamaya teşvik edebilir ve böylece evden çalışmalarını sağlayabilirsiniz. Bu tür mesajlar aynı zamanda kitlenizin kendileri için uygun olduğunuzu bilmesini sağlayan ince bir yöntemdir.

Yeni kanallara yönelirken, mevcut kanallara ve taktiklere yaslanın.

İnsanlar bilgi, eğlence ve bağlantı için medyaya normalden daha fazla yön veriyorlar. Nielsen verileri, nüfusun büyük kısmı evden çalışmaya başladığı için televizyon izleyicilerinde artış olduğunu göstermektedir. TV akış süresi erken okumalarda %12 arttı ve sonuçta elde edilen reklam envanterinin çoğu satılmadı. Tüketiciler kriz nedeniyle daha fazla sosyal medya kullandıklarını, bilgisayarlarında ve mobil cihazlarında daha fazla bilgi aradıklarını söylüyorlar.

Bu istatistikler potansiyel temas noktalarına işaret ediyor. İşte iyi tepki veren bazı markalar:

  • Akbank hızla evden çalışan müşteri temsilcileri hakkında “Güzel günler çok yakında geri gelecek” reklam filmi çekti.
  • Yemek Sepeti, güvenlik uygulamalarını ve esnafı vurgulayan #EmekSepeti hashtagli yeni video yayınladı.
  • Getir, dezenfeksiyon uygulamalarını, dokunmadan alma ve teslimat seçeneklerini vurgulayan yeni video yayınladı.

Sizi geçmişte bu tür alaka ve çeviklikten koruyan engelleri yıkmanın yollarını bulun ve bu ve diğer alanlarda söyleyecek anlamlı şeyler bulun.

Bu süreç yapılacaklar listenizdeki bazı yeni şeyleri denemek için mükemmel zaman olabilir.

2. Verilere Güvenin ve Güven Verin

Evden çalışan çoğu insanda, veri güvenliği gerçek endişe kaynağıdır.

Yeni araştırmalar, COVID-19 krizinin başlangıcından bu yana siber suçlarda artış olduğunu gösteriyor ve uzaktan çalışmanın güvenlik ihlallerine maruz kaldığını gösteriyor. Zoom bu salgının sevgilisi olmasına rağmen, güvenlik sorunlarının kurbanı oldu.

AI ve ML gibi yeni teknolojileri entegre edenler, sahip oldukları gücü parmaklarının ucunda hissediyor ve getirdiği sorumluluğu biliyorlar. Teknolojiler, büyük miktarda tüketici verisi toplar ve şirketlere sunar. Şimdi bu verileri yönetmenin, güvenli şekilde saklanmasını ve erişilebilir olmasını sağlama ve müşterilerin kitlelerini daha iyi anlamak ve onlarla etkileşime geçmek için kullanma zamanı.

Güven inşasının, pazarlama planlarının ayrılmaz bileşeni olduğundan emin olun.

3. Talihsiz Koşullardan Yararlanmadan Gerçek Değer Sağlayın

Pazarlama gittikçe artan şekilde değer değişimleriyle ilgilidir. Şu anda, tüketiciler diğer zamanlarda olduğundan daha fazla fayda istiyorlar. Bu zorlu durumu onlar için işe yarayacak pratik yollar arıyorlar.

Örneğin, bazı restoranlar ücretsiz eve teslim veya araçtan teslim alma seçeneklerine geçmektedir ve fitness merkezleri ücretsiz canlı yayın denemeleri sunmaktadır.

Kitlenizi medya ve pazarlama yoluyla değer teklifinize bağlı olarak desteklemenin yollarını düşünün. İşte bunu iyi yapan markalara birkaç iyi örnek;

  • Telekom firmaları abonelere, EBA uzaktan öğrenim sistemlerinde kullanmaları için hediye internet kampanyası başlattı.
  • Koç Akademi, çalışanlarının eğitimi için hazırladığı kocakademi.com sitesini, 1 ay süreyle herkesin kullanımına açtı.
  • ASKON (Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği), ücretsiz yüz siperi kitlerini 3D yazıcılarda üretiyor ve yerel hastanelere bağışlamaya teşvik ediyor.
  • Unilever, Sağlık Bakanlığı’na 230 ton çamaşır suyu bağışladı.

Dikkatli olun: şeffaf bir şekilde fırsatçı olmaktan kaçının. Pandemiden yararlanma algısı, herhangi bir marka için mümkün olan en kötü görünümdür.

Sadece gerçekten yardımcı olun ve tüm müşterileriniz için en iyisini yapın. Bu değişiklik, büyük olasılıkla mevcut koşullar için değiştirilen pazarlama ve medya stratejileri anlamına gelecektir. Durumdan yararlanarak geleceğe yönelik hiçbir kazancınızın olmayacağından emin olun.

Şu anda planladığınız pazarlama stratejisinde satış tek “değer” ise, bunu değiştirmeyi ve bu süre zarfında yardım ve hizmet sunmayı düşünün.

 

İnsanların sosyal uzaklaşma ve evden çalışma ile ilgili davranış değişikliklerine nasıl tepki vereceğini henüz bilmiyoruz, ancak daha fazla medya tükettiklerini biliyoruz ve bu zamanı kullanarak pazarlama mesajlarına açık kalacaklarını umuyoruz. Araştırın ve daha bilinçli satın alma kararları alın.

Krizden en kazançlı çıkacak markalar, merhametli ve sonuçlar, koşullar değiştikçe tepki vermeye hazır markalar olacaktır.

Yorumlar