Programlı Pazarlama İle Daha Fazla Satış Olanağı Sağlamak

Programlı Pazarlama ile düşük maliyetlerle, kayıplarınızı kazanca dönüştürebilirsiniz.

2020 yılı hiçbirimizin beklemediği gibi geçiyor. Müşterilerimizle bağlantı kurmak ve olası satış yaratmayı teşvik etmek için yüz yüze etkileşime dayanan B2B pazarlamacıları için, büyük etkinliklerin ve konferansların iptal edilmesi sadece finansal yatırımların kaybı değil, aynı zamanda umduğumuz daha uzun süreli potansiyel olası satışların kaybı anlamına da geliyor.

Yüz yüze görüşmeler duraklatıldığından, dijital pazarlama, markalarımızı tanıtmaya devam etmenin ve işimizi olabildiğince normale yakın tutmanın yoludur.

Ancak “dijital pazarlama” birçok kanalı içeren büyük bir kategoridir. Müşterilerinize ulaşmak için hangi kanalı veya kanalları kullanacağınızı nasıl anlarsınız?

Google Ads’de tıklama başına ödeme (PPC) reklam kampanyası oluşturmanın nispeten basit olması nedeniyle, daha küçük reklam bütçelerine sahip çoğu pazarlamacı, hedeflenen ilk kanal olarak ücretli aramayla başlar. Yaratıcı varlıklara veya medya alıcılarına gerek yoktur ve öğrenmek veya anlamak için zor teknolojiler yoktur; bunun yerine anahtar kelimelere odaklanabilirsiniz.

Diğer yandan, programlı pazarlama B2B uygulayan pazarlamacılar için biraz daha göz korkutucu görünebilir. Programlı reklacılıkta karşılaşılan manzaranın karmaşıklığı ve çeşitli teknolojileri göz önüne alındığında, bazı pazarlamacılar bu kanalı tamamen göz ardı etmeyi seçebilirler.

Yine de, programatik karmaşık olmak zorunda değildir. Son hedefinizi aklınızda tutarsanız (daha fazla potansiyel müşteri, daha fazla müşteri edinme, gelir artışı), programlı pazarlama, PPC’nin bazen sunamayacağı her boyuttaki kampanyalar için neredeyse sınırsız ölçek sunar.

programlı pazarlama

Programlı pazarlama ile başa çıkmanıza yardımcı olacak beş strateji;

1. Geniş Bir Ağ Oluşturun

Daha fazla yeni müşteri arıyorsanız ve mevcut sitenize tonlarca ziyaretçiniz yoksa veya arama yoluyla hedeflediğiniz anahtar kelimeleri arayan çok sayıda kullanıcınız yoksa, ilk adım daha fazla site ziyaretçisi elde etmektir.

Bu, programlı görüntülü reklamcılığın kullanışlı olduğu yerdir, çünkü ücretli arama kampanyalarının yapamayacağı ölçek sunar ve daha iyi fiyat noktasında bunu sağlar.

Bu nedenle, üst seviye hedef kitlesini hedeflemek yerine bir adım geri adım atın. Başlamak için genel olarak pazarlama başlıklarına odaklanmayı deneyin. Görüntülü geniş bir ağ oluşturarak ve hedefleme parametrelerinizi zaman geçtikçe ayarlayıp hassaslaştırarak performansı optimize edebilir ve sonraki en iyi müşteriniz hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Çünkü kampanyanız başladığında sandığınız kitle segmentine girmeyebilirler.

2. İçeriğe Dayalı Hedeflemeyi Kullanın

Arama kampanyalarınızda en iyi performans gösteren anahtar kelimelerinizi zaten belirlediyseniz, programlı kampanyanıza içeriksel hedefleme eklemek için aynı anahtar kelime listesini kullanabilirsiniz.

Örneğin, “finansal yazılım” birçok kullanıcının aradığı ve sitenize insanları yönlendirdiği şeyse, kanallar arasında potansiyel olarak ilgi çekici bir kitleye ulaşmak için görüntülü reklamcılıkla hedeflemek için benzer bağlamsal segment oluşturabilirsiniz. Reklamlarınızın bu hedef kitle için en ilginç finansal içeriğin yanında gösterileceği anlamına gelir.

En ilginç yanı, içeriğe dayalı hedeflemenin, yalnızca diğer web sitelerinde görünen finansal içerik olduğu sürece, yalnızca finansal web siteleri değil, geniş bir site ağı üzerinden kitleye ulaşabilmesidir.

3. Marka Güvenliğini Unutma

Son zamanlarda haberlerin durumu düşünüldüğünde, marka güvenliği büyük olasılıkla endişe kaynağıdır. Konuyu, özellikle içeriksel hedefleme ile ilgili olarak ele almanın kesinlikle yolu vardır.

Reklamlarınızın gösterilmesini isteyebileceğiniz veya istemeyeceğiniz belirli siteleri dahil etmek veya hariç tutmak için beyaz liste veya kara liste eklemek için reklam ortağınızla konuşun. Bunu yapmak, reklamlarınızın nerede görüneceğini kontrol etmenizi sağlar. Ödediğiniz CPM’leri artırabilir, ancak muhtemelen yapmak istediğiniz bir yatırımdır.

4. Ziyaretçileri Geri Getirin

Tüm yeni ziyaretçileri sitenize getirdikten sonra, platformlar arası yeniden hedeflemeyi sunmanın zamanı geldi.

Örneğin, ürününüz için ücretli bir arama kampanyası yürütüyorsanız ve bu ücretli arama trafiğinin yalnızca %13’ü ücretli müşteri haline geliyorsa, siteyi hiç dönüşüm yapmadan terk edenlere zaten ödeme yaptığınız kitlenin %87’sini geri bırakır.

Belirli tanıtım veya kampanyadan önce marka bilinirliği taktiklerine yapılan harcamaların artması, tetiği çekmeye hazır olduğunuzda size daha fazla yeniden hedefleme ve benzer arama havuzları sunacaktır. Sitenizi ziyaret ettikten sonra, satış dönüşüm hunisinde ilerlemeye devam etmek için onları geri getirme umuduyla yeni bir dizi mesaj göstermek için yeniden hedeflemeyi kullanabilirsiniz.

Özel yeniden hedefleme taktikleriniz basit veya sofistike olabilir, ancak sonuç olarak, dönme olasılığı en yüksek olan ziyaretçilerle sohbetin devam etmesine yardımcı olacaklardır.

5. “Ne Zaman Satış Yapmak” ve “Ne Zaman Yardım Etmek”

Müşteri yolculuğu boyunca, müşterilerin sadece bir soruyu cevaplamak için satış ekibinize ihtiyaç duydukları zamanlar vardır; ve sadece strateji, tavsiye veya fikir aradıklarında başka zamanlar da vardır. Birçok şirket her etkileşimi satış fırsatı olarak görüyor, ancak durum böyle değil.

Potansiyel müşterileri toplamak için eğitim materyallerini, web seminerlerini ve çeşitli içeriği kullanabilir ve görünürlüğü artırmak için bu materyalleri programlı şekilde tanıtabilirsiniz. Bu yöntem, şirketimize gelen B2B pazarlama stratejisinin kalbidir ve içeriğimizi programatik ekran ve yerel içerikle tanıtmak, bizim için potansiyel olarak %600’lük artışa yol açmıştır.

Ancak, bazen insanların sadece ipuçları aradıklarını ve sitemizden bir şey indirdikleri anda satış temsilcisi tarafından kışkırtmak istemediklerini aklımızda tutmalıyız.

 

Müşteri tabanınızı büyültmek istiyorsanız, programlı pazarlama, ekranlar ve kanallar üzerinden hedef kitlenize ulaşmak için büyük miktarda ölçek sunar.

Reklamlarınızın büyük kısmı için zaten ücretli aramaya güveniyorsanız, kampanyalarınızın verimliliğini artırmak ve edinme başına maliyetinizi azaltmak için bu hedefleme stratejilerinden bazılarını görüntülemeyi eklemeyi düşünün.

Programlı çalışmaya başlamak için, doğrudan talep tarafı platformuna gitme veya medya satın alımını sizin için yapacak yönetilen medya hizmetleri sağlayıcısı bulma seçeneğiniz vardır. Hangi rotayı seçerseniz seçin, ekibinizin sizin için işe yaraması için hedeflenmiş bir stratejisi olduğundan emin olun.

Yorumlar