Site Hızı Nasıl Arttırılır?

Hızlı bir sitenin dönüşüm oranı avantajları açısından önemli olduğunu ve pazardaki site hızı taleplerinin kullanıcı deneyimleri olarak hızla arttığını kabul edersiniz. Ancak, daha yüksek sayfa hızına doğru hangi pratik adımları atmalısınız ve bu adımlardan hangisine öncelik vermelisiniz?

Bu listeden aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz:

  • Sıkıştırmayı etkinleştirin
  • JavaScript, CSS ve HTML’yi küçültün
  • Yönlendirmeleri azaltın
  • Render-blocking javascript’i kaldırın
  • Tarayıcı önbelleklemesinden yararlanın
  • Sunucu yanıt süresini iyileştirin
  • İçerik dağıtım ağı (CDN) kullanın
  • Görüntüleri ve videoları optimize edin

site hızı

Görüntüleri ve Videoları Optimize Edin

Smush gibi WordPress eklentisi yükleyebilir ve yeni veya mevcut içeriğe yüklenen herhangi bir görüntünün boyutunu otomatik olarak küçültebilirsiniz. Sayfadaki her görüntünün uygun şekilde boyutlandırılması ve sıkıştırılması şaşırtıcı bir zaman kazandırır.

JavaScript, CSS ve HTML’yi küçültün
Kodu küçültmek hızlı arttıran başka bir kazançtır. Minifycode.com gibi kodu küçülten birçok araç var. Bu araçlar aslında koddaki tüm boşlukları çıkarır, bu da burada birkaç kilobayt boyutunda tasarruf sağlayabilir. Bunlar tüm web sitesi dolaşma deneyimi boyunca toplanır. Bu değişiklikleri yerine getirmek bir geliştiriciyi gerektirebilir.

Render-blocking javascript’i kaldırın

Google Etiket Yöneticisi gibi bir etiket yönetim platformuna geçmek, sayfalarınızın JavaScript ağırlığını kaldırabilir ve sayfadaki geri kalan içeriği veya işlevselliği etkilemeden ihtiyaç duydukları kadar hızlı veya yavaş yükleyebilecekleri ortam oluşturabilir.

Yönlendirmeleri azaltın

Çoğu SEO, sunucu tarafı yönlendirmelerini kolaylıkla belirlemek için URL yönlendirme haritasını istemciye veya dahili paydaşa aktarabilir. Ancak bazı siteler, JavaScript kullanan daha karmaşık istemci tarafı yönlendirme şemaları içerir. Komut dosyası tabanlı yönlendirmelerdeki değişikliklerle başa çıkmak için bir ön uç geliştiriciyle çalışmak gerekebilir.

Sıkıştırmayı etkinleştir

Apache veya IIS’de sıkıştırmayı etkinleştirmek oldukça basit bir işlemdir. Ancak bilgi teknolojileri kuruluşlarının kontrolünü elden bırakmak istemediği sunuculara ve htaccess dosyalarına erişim daha zordur.

Tarayıcı önbelleklemesinden yararlanın

Benzer şekilden , htaccess dosyasınıkontrolüne sahipseniz, web sitesi kaynaklarının çok sık değişmeyen tarayıcı önbelleğe alması da kolaydır. Bunu yapmazsanız, bu ayarları yönetmek için yükleyebileceğiniz çeşitli CMS platformları için önbellek eklentileri veya uzantıları vardır.

Sunucu yanıt süresini iyileştirin

Yanıt sürelerini iyileştirmenin yaygın yolları arasında daha güvenilir web barındırma hizmeti bulmak, siteye işlevsellik sağlayan veritabanlarını optimize etmek ve PHP kullanımlarını izlemek yer alır. Yine, tüm bunlar bilgi teknolojileri tasarımı altındadır ve ek karar vericiler ve yürütme maliyetleri gerektirir.

İçerik dağıtım ağı (CDN) kullanma

CDN’nin benimsenmesi zaman alıcı, pahalı olabilir (site trafiğine bağlı olarak alan başına ayda yüzlerce veya binlerce dolar) ve uzmanlık gerektirir. Ancak bunu yapabilirseniz, çalışmalar Google’ın bir sıralama faktörü olarak ilk bayta kadar olan zamanı ölçtüğünü ve getirilerin çok büyük olabileceğini gösteriyor.

 

Umarız, kuruluşunuzdaki veya müşterileriniz için site hızı girişimlerinde ilerleme kaydetmenize ilham verir. Sadece iş açısından girişime değer değil, aynı zamanda interneti aktif olarak ortalama bir kişi için daha iyi yer haline getiriyor. Bunlar her SEO uygulayıcısının gurur duyabileceği şeylerdir.

Sizin için ne yapabiliriz;

Yorumlar