Kullanılabilirlik – Müşterinin Ayağına Teknolojik Kırmızı Halı Sermek

Kullanılabilirlik ve kullanıcı deneyimi (UX) aynı şey değildir: Ürünün kullanılabilirliği, UX’ini şekillendiren önemli bir parçadır ve bu nedenle UX şemsiyesi altına girer. Birçoğu kullanılabilirliğin sadece bir ürünün “kullanım kolaylığı” ile ilgili olduğunu düşünse de, aslında bundan çok daha fazlasını içerir. Öyleyse, burada kullanılabilirlik hakkında daha fazla bilgi edelim ve zanaatımızın bu temel yapı taşının doğası hakkında kesinlikle emin olalım!

Kullanılabilirlik konusundaki ISO 9241-11 standardı bunu şöyle tanımlar:

“Ürünün, belirtilen kullanıcılar tarafından, belirli bir kullanım bağlamında etkinlik, verimlilik ve memnuniyet ile belirtilen hedeflere ulaşmak için ne ölçüde kullanılabileceği. ”

– ISO 9241 İnsan Sistemi Etkileşiminin Ergonomisi

 

Bu nedenle kullanılabilirlik, kullanıcıların görevleri kolayca gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceklerinden (kullanım kolaylığı) daha fazlasıdır. Aynı zamanda kullanıcı memnuniyetini de ele alır – web sitesinin kullanılabilir olması için ilgi çekici ve estetik açıdan da hoş olması gerekir.

kullanilabilirlik

Kullanılabilirlik Neden Önemli?

Kullanılabilirliğin ne anlama geldiğini daha derinlemesine araştırmadan önce, kullanılabilirliğin önemini ele almak hayati önem taşır. Kullanılabilirlik önemlidir, çünkü kullanıcılar hedeflerine verimli, etkili ve tatmin edici şekilde ulaşamazlarsa, hedeflerine ulaşmak için alternatif çözüm aramaları muhtemeldir. Web siteleri ve uygulamalar için alternatif çözümler bol miktarda bulunur. Oldukça basit: Ürününüz kullanılamıyorsa, UX’si kötü olacaktır ve kullanıcılar sizi rakipleriniz için terk edecektir. Bu açıdan göz önüne alındığında, uzun ömürlü ürünler geliştirmek isteyen tasarımcıların, bu ürünlerin kullanılabilir olmasını veya rakiplerine kullanıcıları kaybetme riskini sağlamaları gerekir.

Aslında, Huff Industrial Marketing, KoMarketing ve BuyerZone tarafından yapılan 2015 ortak araştırması, kullanıcıların %46’sının şirketin ne yaptığını söyleyemedikleri için web sitesinden ayrıldığını gösterdi (etkin mesajlaşma eksikliği), kullanıcıların %44’ü iletişim bilgilerinin eksikliği nedeniyle ayrılır ve kullanıcıların %37’si zayıf tasarım veya gezinme nedeniyle ayrılır. Bu, kötü kullanılabilirliğin web sitenize getirebileceği olası zararı gösterir.

Kullanılabilirlik, kullanıcı merkezli tasarım sürecinin sonucudur. Bu, kullanıcının ürünü nasıl ve neden benimseyeceğini ve bu kullanımı değerlendirmeyi amaçlayan süreçtir. Bu süreç yinelemeli bir süreçtir ve her değerlendirme döngüsünün ardından sürekli olarak iyileştirmeyi amaçlar.

“Kullanılabilirlik, temelde, bilgisayar-insan etkileşimi dünyasına biraz insan hakları getirme meselesidir. Yazılım ne kadar sıradan olursa olsun, ideallerimizin yazılımımızda parlamasına izin vermenin yoludur. Sadece beş yalnız kişinin kullanacağı zihin uyuşturucu envanter yazılımını yapan, sıkıcı BT departmanında sıkışıp kaldığınızı düşünebilirsiniz. Ancak, en sıradan yazılımlarla bile insanlığa saygı göstermek için günlük fırsatlarınız var. ”

– Joel Spolsky, yazılım mühendisi, yazar ve proje yönetimi yazılımı Trello’nun yaratıcısı

 

Devam yazımız “Kullanılabilir Ürünlerin 5 Özelliği” olacak. Okumanızı tavsiye ederiz.

 

Yorumlar