Pazarlama Aracı Olarak Web Sitenizi Kullanabiliyormusunuz

Her küçük işletme güçlü bir web sitesi pazarlama stratejisine ihtiyaç duyar.

Giderek daha fazla tüketicinin satın alma işlemi yapmadan önce internette çevrimiçi markalarla etkileşime girmesi, çoğu işletmenin markalarını oluşturma ve tanıtım biçimini büyük ölçüde değiştirdi. Business Insider’a göre, tüketicilerin % 40’ı satın alma kararlarını verirken daha fazla bilgi almak için arama motorlarına gidiyor. Google’ın her ay 100 milyardan fazla arama alması göz önüne alındığında bu hiç de şaşırtıcı değil.

pazarlama

Bu işiniz için ne anlama geliyor? Zaten etkili bir içerikle entegre bir web sitesi pazarlama stratejiniz yoksa web sitesi ve SEO stratejisi, daha sonra online potansiyel müşterilere ulaşma ve değerli fırsatları kaçırma dezantajını yaşayabilirsiniz.
Ya da web siteniz, uyguladığınız stratejiye uymaya uygun olmayabilir. Web sitenizin performansını sık sık kontrol edin Ücretsiz web sitesi analizi araçlarını kullanabilirsiniz.

İşletmeniz için etkili bir web sitesi pazarlama stratejisi oluşturmak için yapmanız gerekenleri web sitemiz üzerinden de size anlatmaya çalışacağız. Bizi takip ederek, zaman içinde daha fazla potansiyel müşteri çekmek, ilgi çekmek ve dönüştürmek için entegre bir dijital pazarlama stratejisi geliştirme yolundasınız.

Etkili bir web sitesi pazarlama stratejisi oluşturmanın ilk adımı, mevcut web sitenizi denetlemektir. Mevcut site tasarımınızın ve içeriğinizin bir web sitesi analizini yaparak, ne yaptığınızı ve iyileştirme fırsatlarının nerede olabileceğini daha iyi anlayabilirsiniz.

Site tasarımı söz konusu olduğunda, kullanıcı deneyimini dikkate almak isteyeceksiniz. Web sitenizin okunması ve gezinmesi kolay olmalıdır. Ziyaretçilerin aradıkları sayfaları kolayca bulabilmelerine ve erişebilmelerini sağlamak için gezinme çubuğunuzu ve site haritanızı inceleyin. Yazı tipi boyutlarının ve renklerinin kolay okunabildiğinden ve tüm görüntülerin, özellikle de daha küçük aygıt ekranlarında görüntülenebildiğinden emin olun. Yeni web sitesi tasarımınızla canlı yayına geçmeden önce, tüm cihazlarda test edin. Ayrıca, farklı tarayıcılar kullanarak web sitenizin sayfalarını kontrol edin. Herkesin Chrome tarayıcıyı yalnızca sizin kullandığınız için kullanmasını bekleyemezsiniz. Deneyin ve tüm tarayıcılarda aynı işlevleri sağlayıp sağlamadığını görün. Gördüğünüz gibi, içerik bir yana, kullanıcı deneyimi arama motorlarında sıralama için anahtar faktörlerden biridir.

Sitenizi analiz ederken yükleme sürelerine de bakmalısınız. Yavaş yükleme süreleri sadece kullanıcı deneyimini etkilemez, aynı zamanda SEO söz konusu olduğunda size zarar verebilir. Yükleme sürelerini azaltmak için, sitenizde kullandığınız resim veya videoların her sayfanın yüklenmesi için geçen süreyi etkilememesi için yoğunlaştırıldığından emin olun.

Web sitesi analizi sırasında kontrol edilecek başka bir madde sitenizin mobil duyarlı olup olmadığıdır. Mobil cihazlara uygun web siteleri artık dijital pazarda rekabetçi kalmak isteyen işletmeler için isteğe bağlı değildir. Aslında, Business Insider, mobil cihazların işletmeler için en fazla satış büyümesini sürdürmeye devam ettiğini bildiriyor. Yine de, en büyük 100 küresel perakendecinin yalnızca %60’ında mobil uyumlu bir site var. Mobil uyumlu bir tasarım, mobil cihaz kullanıcısının sitenizdeki deneyimini iyileştirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda SEO’nuzu da etkileyebilir.

Web sitesi tasarımınızı analiz etmenin yanı sıra, site içeriğinize bakmanız da zorunludur. Sitede şu anda hangi sayfalar var? Kullanıcıya satın alma sürecinde ilerlemek için yeterli bilgi veriyor musunuz? Ziyaretçilerin işletmenizi, ürünlerinizi veya çözümlerinizi ve verebileceğiniz değeri anlaması için yeterli bilgi sağladığından emin olmak için yazılı içeriğinizi inceleyin.
Ayrıca, içeriğin kitleniz göz önünde bulundurularak yazıldığından emin olun. Başlıklar dikkat çekici olmalı ve içerik hedef alıcılarınızın en büyük zorluklarına odaklanmalıdır. Kitlenizle rezonansa giren bir ton kullanın ve konularınızı tercihlerine göre uyarlayın.

Yorumlar

Yorum Yapın