Coronavirüs Karantinasında Dijital Pazarlama

Coronavirüs Şartlarında İşinizi Pazarlama Hakkında Bilmeniz Gerekenler
(Ve Pazarlama Çabalarınızı Devam Ettirmek Neden Her Zamandan Daha Önemli!)

Her zamankinden daha fazla COVID-19 hakkında bilgi var: nasıl önlenir, uygun el yıkama teknikleri, sosyal mesafeyi uygulamak, virüse yakalanırsanız ne yapmanız ve daha fazlası.

Ancak kişisel endişelerin dışında, bu süre zarfında işletmeleri üzerindeki finansal etkiyi en aza indirmeye çalışan küçük işletme sahipleri için ek profesyonel endişeler de bulunmaktadır.

Küçük bir işletme sahibiyseniz, muhtemelen şu gibi ek sorularınız vardır:

  • COVID-19 işletmemi nasıl etkileyecek?
  • Bu süre içinde işimi nasıl pazarlamalıyım?
  • Bu süre zarfında bile işimi pazarlamam gerekir mi?

Bu son soruyu cevaplamak için, kesinlikle evet ve işte neden:
Bu gibi zamanlarda, bazı işletmeler pazarlama çalışamalarını sıkıştırma veya durdurma eğilimindedir (rakipleriniz gibi!) En akıllı işletmeler bunu bir fırsat olarak kullanırlar.

Peki sen hangisisin?

İşletme sahibi olarak iki seçeneğiniz vardır:

Seçenek # 1: Mağdur olmayı kabul edin, tüm reklamcılık çabalarını duraklatın ve çok az sonuç alın veya hiç sonuç alamayın.

Seçenek # 2: İşinizi öne geçirin ve bu fırsatı yakalayın!

Şimdi düşünüyor olabilirsiniz, “Evet, elbette sonuçları görmemeyi tercih ederim, ama bunu nasıl yaparım? Coronavirus üzerinden işlerimi nasıl pazarlayabilirim? ”

Tuvalet kağıdı veya el dezenfektanı satıyorsanız, muhtemelen daha fazla okumaya gerek yoktur. Aksi takdirde geçerli bir soru!

Şimdi geri kalanımızın dijital pazarlamayı kullanarak ilerlemek ve en üste çıkmak için kullanabileceği birkaç yola bakalım!

Şimdi Kullanabileceğiniz Pazarlama Stratejileri

1. Sosyal Medya Pazarlaması

social media marketing

İnsanlar çevrimiçi ortamda her zamankinden daha fazla zaman harcıyor. Evden çalışan birçok yetişkin, evde ders alan çocuklar ve Coronavirus sırasında genel olarak mümkün olduğunca evde kalmaya çalışan insanlar. İnsanlar şu anda sosyal medyaya yapışmış halde! Sosyal platformlarda artan erişim, katılım ve zamanla, bir işletme sahibi “neden seçsin, şimdi sosyal medya çabalarını duraklatmayı?” Markanızı, hedef kitlenizin zaten yönelmekte olduğu yerlerin önüne koyun.

2. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

seo search engine optimization

İşletmenizin doğası göz önüne alındığında, tüketicilerin sağladığınız ürün veya hizmeti Google’da araması yaygın mıdır? Öyleyse, SEO web sitenizin arama sonuçları sayfasında üst sıralarda görünmesine yardımcı olabilecek bir süreçtir. SEO’ya zaten aşina olanlar, gerçekten biraz zaman alabilen bir süreç olduğunu biliyorsunuz – rakipleriniz SEO çabalarını duraklatmadıkça! Birçok müşterimiz için olan tam olarak budur; rakiplerin SEO çabalarını panik dışında geri ölçeklendirmesi, müşterilerimizin daha hızlı bir hızda SEO sıralamasında ileri atlaması için fırsattır.

3. E-posta Pazarlama

eposta pazarlama

Bir işletme sahibi olarak, gerçekten kitleniz hakkında bilgi edinmeye çalışması yaptınız mı? Potansiyel müşterilerle ilişki kurmayı durdurmak için iyi bir zaman var mı? İster B2B ister B2C olun, e-posta pazarlaması müşterilerinizle bağlantı kurmanın harika bir yolu olabilir. B2B işletmeleri, e-posta bültenleri aracılığıyla mevcut potansiyel müşterilerinizi geliştirmek için bu zamanı ayırın! B2C ve e-ticaret işletmeleri için, tüketicilerin güvendikleri markalardan alışveriş yaptıklarını anlayın. Marka-tüketici güveninin şimdi ve uzun süredir COVID-19’un ötesinde işletmenizin uzun ömürlülüğü için çok değerli olduğunu belirlemek için, neden kendinizi uzun vadeli başarıya hazırlamaya zaman ayırmıyorsunuz? E-posta pazarlama sadece bunu yapmak için harika bir yoldur.

4. Sosyal ve Google Reklamcılığı

google reklamları

 

İşletme yavaşladığında veya belirsizlikler şu anda olduğu gibi ortaya çıktığında, işletme sahiplerinin tüm reklamcılık çabalarını durdurmak istemeleri yaygın bir tepkidir. Tüketiciler aktif olarak çok fazla satın almıyorsa neden para harcamaya devam edersiniz? Yanlış! Her şeyden önce, tüm tüketicilerin cüzdanlarını sıkmadıklarını belirtmek önemlidir. Şimdi harcamaya ve hayatı normal şekilde sürdürmeye hazır olanlar için, işletmenizin hazır olmasını ve önlerinde olmasını istersiniz! Şu anda çok fazla harcama yapmayan tüketicilerin, daha sonra normalliğe geri dönüldüğünde, sizden değilde kimlerden satın alacaklarını düşünüyorsunuz? İnsanlar, COVID-19’un süresince, hiç görmedikleri veya duymadıkları şirketler hakkında bilgi edinmeye ve tanımaya başlayabilirler. Sosyal medyada ve Google’da reklam vermek, markanızı alakalı ve hedef kitlenizin önünde tutar, böylece satın almaya hazır olduklarında rakiplerinizden değil sizden alışveriş yaparlar.

COVID-19 Sırasında Bu Pazarlama Çabalarını Yürütme İpuçları

Birçok insan Coronavirüs’e yakalanmamaya karşı önlemler alırken, birçok insanın zaten yakaladığını veya onu yakalayan birini tanıdığını unutmamak gerekir. Marka olarak, mesajlaşmalarınızda duyarlılık düzeyini korumak önemlidir. Ama bunun sizi korkutmasına izin vermeyin! Empati göstermek aslında bir tüketicinin markanızı daha çok tercih etmesine ve saygı duymasına neden olabilir, bu da sizi rakiplerinize karşı başka avantaj sağlar. Birlikte birkaç ipucuna daha bakalım:

  • İlgili Hashtag’leri kullanın.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, sosyal medya kullanımı bu dönemde artmaktadır. Sosyal medyada bu erişimi en üst düzeye çıkarmanın bir yolu, ilgili hashtag’leri kullanmaktır. Bu, erişiminizi genişletirken, markanızı modern tüketici ile güncel ve güvenilir bir ışıkla tasvir edilmesini sağlar. Başlamanız için bazı iyi hashtag’ler arasında COVID-19’un yayılmasını durdurmaya referans olan #EvdeKal olabilir. Bir diğer hashtag, #SosyalMesafe, insanları COVID-19’un yayılmasını durdurmanın bir yolu olarak başkalarıyla yüz yüze sosyalleşmemeye teşvik ediyor. Şimdi, işletmenizin bu hashtag’leri içeriğinizde nasıl sorunsuz bir şekilde çalıştırabileceğini merak ediyor olabilirsiniz, ancak endişelenmeyin. Bir sonraki konuyu ele alıyoruz!

  • İşletmenizin Büyük Resme Nasıl Uyduğuna Dikkat Edin

İşletmenizin genel halk ve Coronavirüs ile ilgili olarak neler sunduğunu düşünün. Farklı yapabileceğiniz bir şey var mı? Örneğin, para kazanmak için mağaza içi yaya trafiğine bağlı olan birçok restoran yemek salonlarını kapatıyor ve bunun yerine teslimat seçenekleri sunuyor. Bu, markalarını halka karşı sorumlu bir ışık altında sunarken, müşterileri için yararlı ve uygun para kazanmalarını sağlar. Yapabileceğiniz tek şey ekibinizin evden çalışmasına ve her zamanki gibi evden iş yapmasına izin vermek olsa bile, bu mesajı potansiyel müşterilere iletin! COVID-19’u sona erdirmek için üzerinize düşeni yaptığınızı ve hala onlara yardım etmek için burada olduğunuzu bildirin. Tüketiciler, sektörünüzün dışındaki dünyaya olan iletişiminizi ve onayınızı takdir edecektir.

COVID-19 ile Pazarlama Çabalarının Sürdürülmesinin Faydaları

Bu dönemde pazarlama çalışmalarınızdan ne bekleyebilirsiniz? Haydi bir bakalım.

1. Rakiplerden Önce Davranın

Artık rakiplerinizin yapmadığı her şey sizi öne çıkarıyor. Bir yarış gibi düşünün. Yavaş koşuyor olsanız bile, hala kanepede oturan herkesi kaçırıyorsunuz!

2. Hedef Kitleniz Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Müşteri tabanınız hakkında daha fazla bilgi edinmek her zaman faydalıdır. Acı noktaları nelerdir? Satın alma davranışları? Onları satın almaya motive eden nedir? Demografik özellikleri dışında onları ne kadar iyi anlarsanız, onları müşterilere dönüştüren içerik oluştururken o kadar stratejik olabilirsiniz. Araştırmanız, size özel gereksinimlerini karşılayan içerik oluşturma olanağı sağlayabilir. Ürününüzü veya hizmetinizi kitlenizin kendine özgü sorunlarına bir çözüm olarak konumlandırabilirsiniz. Müşteri tabanınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu zamanı ayırmak, içeriğinizde kullandığınız dilde ve görüntülerde ileriye doğru stratejik olmanızı sağlayacaktır.

3. Potansiyel Tüketicilerle İlişkiler Kurun

İster müşteri adaylarını bulması gereken bir B2B şirketi, ister potansiyel müşterileri “yakalaması” gereken bir B2C şirketi olun, her işletme potansiyel müşterileri satış eğrisi üzerinden yönlendirmekten yararlanabilir. Neden bu zamanın boşa gitmesine izin verelim? Potansiyel müşterilerinizle gerçek ilişkiler kurmak ve onları ücretli bir müşteriye dönüştürmek için bu zamanı akıllıca kullanın.

4. Şimdi Satın Almaya Hazır Müşterilerden Yararlanın

Pek çok işletme geçici olarak COVID-19 için kapanıyor ve halkın mal ve hizmetler için nereye başvurabilecekleri seçeneklerini daraltıyor. İşe açıksanız, insanları bilgilendirin! Coronavirus üzerinden işinizi pazarlamaya devam etmek, ihtiyaç duyan müşterilerin burada olduğunuzu, açık olduğunuzu ve ürün veya hizmetinizi her zamanki gibi sağlayabileceğinizi bildirmek kadar basit olabilir.

5. Başarı Postası COVID-19 için Kendinizi Kurun

Bu muhtemelen hepsinden en önemli yararlı maddedir. Bir noktada, Coronavirus geçecek. O zaman geldiğinde, yeniden pazarlama ile sıfırdan başlamak ister misiniz? Yoksa son birkaç aydır gösterdiğiniz çabalara dayanarak rekabetin önünde sıçramalar mı yapmak istiyorsunuz? Çoğu işletme sahibinin zaten uzun vadeli olduğunu biliyoruz, bu nedenle Coronavirus’un sizi bu ileri görüşlü zihniyetten caydırmasına izin vermeyin.

Şimdi pazarlama çabalarını durdurma zamanı değil, bunları uygulamada daha stratejik olmanın zamanı geldi! Kendi tavsiyemizi kendimizde kullanıyoruz ve müşterilerimiz de öyle ve şimdiye kadar gördüğümüz daha fazla müşteri daha fazla gelir. Bazı müşterilerimiz her zamanki gibi sonuçların iki katını görüyor! Pazarlamaya yatırım yapmak istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız veya nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız endişelenmeyin! Tam olarak buradayız ve bunu yapmak için eğitildik. Size her adımda rehberlik edebiliriz. Başlamak için bugün bizimle iletişime geçin.

Yorumlar