Fidye Yazılımlarından Korunmak İçin Yapmanız Gerekenler

Fidye Yazılımı WannaCry virüsü geçen hafta 150 ülkede 200,000’den fazla bilgisayarda etkili oldu. Bu virüsten öncede bilgisayar kullanıcıları benzer mantıkla çalışan fidye yazılımlarının hedefindeydi. WannaCry virüsü’nün etkili olan versiyonu şu an çoğu antivirüs tarafından tanınır seviyededir. Ancak küçük değişiklikler ile virüs yazılımcıları bu virüsün yeni tanınamayan versiyonlarını kolayca çıkartabilmektedir. Web alanı ve e-posta hizmeti alan müşterilerimizin vakit kaybına uğramamaları için, fidye yazılımlarına karşı bilgisayar güvenliklerini kontrol etmelerini öneriyoruz.

Fidye Yazılımı

Fidye Yazılımlarından Korunmak İçin Öneriler

 1. Antivirüs yazılımı kullanın ve güncel tutun.
 2. Bilgisayarınızın işletim sistemini güncel tutun.
 3. Önemli dokümanlarınızın düzenli yedeğini alın.
 4. Tanımadığınız, şüpheli e-postaları açmayın. Grafik dosyalarını yüklemeyin.
 5. Sosyal medya ve mesajlaşma uygualamalarından gelen bağlantıların güvenilir olduğundan emin değilseniz tıklamayın.
 6. E-posta ile gelen dosyaların uzantılarına dikkat edin. Uzantısını bilmediğiniz dosyayı açmayın.
 7. Bilgisayarınızda uzantısını bilmediğiniz, adı değişik olan, nereden geldiğini bilmediğiniz dosya ve uygulamaları açmayın.
 8. Başkalarına ait usb bellekleri, cdleri bilgisayarınıza takmayın.
 9. Bilgisayarınıza virüs bulaştığını düşünüyorsanız, bilgisayarın ağ kablosunu çıkarın ve usb disk takmayın. Bilgisayarcınızı arayın.
 10. Bilgisayar haber sitelerini ve blogumuzu takip edin.

Fidye Yazılımı Nedir?

Bulaştığı bilgisayarlarda dosya isimlerini değiştirip, şifreleyip, sisteme erişimi engelleyip fidye talep eden zararlı yazılımlardır. Acemi bilgisayar kullanıcıları daha kolay hedef olmaktadır.

WannaCry virüsü verileri kurtarmak için 300-600 dolar arası fidye talep etti. Dosyalarınız ne kadar önemli olursa olsun, fidye ödemenizi tavsiye etmiyoruz. Vereceğiniz fidye ile verilerinizi kurtaracağının garantisi olmadığı gibi, sizden daha fazla tutarlı fidyede talep edebilirler.

Şimdiye kadar bilinen fidye yazılımları

 • Ransom.Wannacry
 • Ransom.CryptXXX
 • Trojan.Gen.8!Cloud
 • Trojan.Gen.2
 • Ransom.Wannacry!gen1
 • Ransom.Wannacry!gen2
 • Ransom.Wannacry!gen3

Fidye Yazılımlarını Teşhis Eden Antivirüsler

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi fidye yazılımları güncellenmektedir. Antivirüs yazılımı dün çıkan versiyonu bulabilir, bugün güncellenen versiyonu bulamayabilir. Ancak yinede önlem olarak kullanmanızı öneririz.

Kaspersky firmasının ücretsiz anti fidye yazılımı uygulamasını kullanmanızı öneririz. Diğer antivirüs firmalarının anti fidye yazılımı olması durumunda bu sayfayı güncelleyeceğiz.

Yorumlar